Jak dobrać instalację LPG do swojego samochodu?

To pytanie zadaje sobie wielu kierowców, zainteresowanych montażem instalacji gazowej w swoim samochodzie. Dobór odpowiedniej instalacji LPG nie zawsze jest prosty, dlatego nie warto robić tego w pośpiechu. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, by uniknąć ewentualnych problemów z elementami instalacji LPG lub jej eksploatacją i konserwacją.

Jaką instalację LPG wybrać?

Wybór instalacji LPG – co trzeba wiedzieć?

Obecnie na rynku dostępne są instalacje LPG do niemal wszystkich silników benzynowych, napędzających samochody poruszające się po drogach publicznych. Wszystko, co musimy wiedzieć na temat swojego samochodu przed wyborem instalacji LPG skupia się wokół silnika. Należy ustalić jakie rozwiązania technologiczne zostały w nim zastosowane, aby móc określić koszty zamontowania instalacji gazowej oraz obliczyć potencjalny zwrot z inwestycji, czyli czas, po którym oszczędności wynikające z tankowania LPG przekroczą cenę instalacji wraz z montażem i okresowym serwisem.

Na początku należy ustalić, czy silnik samochodu korzysta z wtrysku pośredniego czy bezpośredniego. Jeżeli jest to wtrysk pośredni – czy jest on jedno- czy wielopunktowy? Czy jest to silnik w klasycznym, rzędowym układzie cylindrów czy też silnik w układzie V lub układzie boxer? Czy jest to silnik wolnossący czy też doładowany poprzez wykorzystanie sprężarki lub kompresora? Posiadanie tej podstawowej wiedzy wystarczy, by zacząć poszukiwania odpowiedniej instalacji LPG do samochodu.

By zdobyć konkretne informacje o swoim silniku zazwyczaj wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową jego pojemność, moc, oznaczenie fabryczne (powinno znajdować się w instrukcji obsługi pojazdu), a także model i rocznik samochodu, w którym go zamontowano. Nawet jeżeli nie podamy wszystkich z powyższych danych, w większości przypadków powinniśmy odnaleźć odpowiednie, szczegółowe informacje w jednym z internetowych katalogów samochodowych. Zdarzają się jednak sytuacje, gdzie w danym roku, w tym samym modelu pojazdu oferowane były np. dwa różne silniki o tej samej pojemności i podobnej mocy, dlatego warto być uważnym.

Czy mój silnik nadaje się do LPG? Jak to sprawdzić?

Kiedy wiemy już, jaki dokładnie silnik posiadamy w swoim samochodzie, warto sprawdzić fora internetowe oraz grupy dyskusyjne w mediach społecznościowych, by wyszukać opinie innych użytkowników aut z taką samą jednostką, po konwersji na zasilanie LPG. Może to pomóc uniknąć kłopotliwych sytuacji takich jak problemy z wypalaniem gniazd zaworowych czy konieczność częstych interwencji serwisowych – np. w celu ręcznej regulacji luzów zaworowych. W wielu przypadkach podobne trudności można rozwiązać wybierając inny rodzaj instalacji LPG. Nie warto zniechęcać się opisywanymi przez internautów problemami lecz raczej uczyć się na ich błędach. Wiele osób przy wyborze instalacji kieruje się wyłącznie jej ceną, która przekłada się bezpośrednio na jakość zastosowanych podzespołów. Dużą rolę gra zazwyczaj także fachowość montażu…

Tu przechodzimy do kolejnej ważnej kwestii, a mianowicie wyboru odpowiedniego warsztatu, który zajmie się montażem instalacji LPG w naszym samochodzie. Najlepiej zasięgnąć języka w gronie znajomych, tych którzy posiadają auto z instalacją gazową. Jeżeli nie mamy kogo zapytać, możemy przestudiować zamieszczane w sieci opinie o okolicznych warsztatach. W większości przypadków, lepiej będzie wybrać warsztat specjalizujący się w montażu i serwisie instalacji LPG, a nie zajmujący się tym niejako „przy okazji” wykonywania innych usług. Warto sprawdzić, czy warsztat posiada certyfikaty renomowanych producentów instalacji gazowych oraz czy jego pracownicy przeszli odpowiednie szkolenia.

Fachowe podejście warsztatu pomoże nam dokonać ostatecznego wyboru instalacji do naszego samochodu. Jeżeli znamy już typ instalacji, której potrzebujemy, montażysta pomoże nam w wyborze odpowiedniego producenta czy też konkretnych podzespołów, tak by ostateczną relację ceny do jakości dopasować do naszych możliwości finansowych. Im większą wiedzę na temat swojego silnika oraz instalacji gazowych będziemy posiadać przed wizytą lub telefonem do warsztatu, tym lepiej. Starajmy się jednak unikać prób pouczania doświadczonych montażystów na podstawie informacji zdobytych w sieci. Z pewnością nie będzie to dla nich motywacją do wykonania wysokiej jakości usługi.